All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
Crime

Bayelsa Guber: APC reacts to violence, killing at PDP rally, makes...

Khad Muhammed
News

Ex-militants accuse Dickson, PDP of importing, thugs to disrupt Bayelsa election

Khad Muhammed
News

Kogi guber: Buhari, Senate have rigged Saturday’s election for Yahaya Bello...

Khad Muhammed
News

Oshiomhole: APC decides on removal of Edo chairman, other Obaseki’s loyalists

Khad Muhammed
News

Buhari’s aide, Onochie speaks on how Sowore can be released

Khad Muhammed
Law

Falana fires back at DSS over Sowore’s continued detention

Khad Muhammed
Law

Court orders Gov Ben Ayade to conduct local government elections

Khad Muhammed
News

Benue Election: PDP wins at Court of Appeal

Khad Muhammed
News

Scores feared dead, many injured as PDP, APC supporters clash in...

Khad Muhammed
News

Edo: APC national leadership takes action on suspension of Oshiomhole, Obaseki

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...