All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Lautaro grabs hat-trick as six-goal Inter Milan top Serie A

Khad Muhammed
News

PSG puts five players on sale as Pochettino decides on signing...

Khad Muhammed
News

FRSC decries non-collection of processed drivers’ license in South East

Khad Muhammed
Crime

Abia Police command recovers another stolen child — PPRO

Khad Muhammed
News

Bola Tinubu not positive for COVID-19, currently receiving vaccine in UK...

Khad Muhammed
Health

Why COVID-19 vaccine will be administered without clinical trial – NAFDAC

Khad Muhammed
Crime

Police arrest 18 suspects over riot in Zamfara

Khad Muhammed
Crime

Lagos: Police nab cultists, robbers as CP vows to employ fresh...

Khad Muhammed
Education

SSANU fumes over 9 months non-payment of minimum wage arrears

Khad Muhammed
Crime

15 persons killed, shops, vehicles burned in Kaduna community

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...