All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
Law

Police vs Dino Melaye: What witness told court about senator’s alleged...

Khad Muhammed
News

Ashiru vs El-Rufai: Court delivers judgement on PDP’s suit to recount...

Khad Muhammed
News

Admit failure and stop blaming Saraki, Dogara – Frank attacks Buhari

Khad Muhammed
News

Full text of Governor Ambode’s farewell address to Lagosians

Khad Muhammed
News

Ohanaeze sends powerful message to governors, political office holders ahead of...

Khad Muhammed
News

Gbajabiamila reacts to electricity consumers’ fight with DISCOs officials over ‘crazy’...

Khad Muhammed
Crime

Rivers gov, Wike identifies Nigeria’s major problems, warns of country crash-landing

Khad Muhammed
More

Kaduna deputy governor, Bantex bows out, reveals what El-Rufai did in...

Khad Muhammed
Crime

President Buhari failed in scurity, corruption, economy – N’Delta group

Khad Muhammed
More

Stop Blaming Us For Your Failure, Speaker Dogara Fires Back At...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...