All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
Crime

Inauguration: Gov. Tambuwal makes promises, reveals plans for second term

Khad Muhammed
News

May 29: Gov. Fayemi speaks on Buhari, Osinbajo, governors’ inauguration

Khad Muhammed
News

Kano: Governor Ganduje makes first appointment in second tenure

Khad Muhammed
News

Second term: El-Rufai promises to unite Kaduna people, tasks residents

Khad Muhammed
News

Gov. Ikpeazu sworn in as Abia Governor for second term [PHOTOS]

Khad Muhammed
News

May 29: Atiku will soon replace you – Ex-APC chieftain tells...

Khad Muhammed
News

May 29: Tinubu, Obanikoro arrive for Sanwo-Olu’s inauguration as Ambode stays...

Khad Muhammed
News

May 29: Saraki urges Nigerians to hold their leaders accountable

Khad Muhammed
News

May 29: What Nigerians should expect from Buhari’s second term –...

Khad Muhammed
News

Fani-Kayode reacts to call for Oshiomhole’s resignation as APC Chairman

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...