All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
Crime

Borno Assembly passes vote of confidence on Gov Zulum, denies impeachment...

Khad Muhammed
Crime

Rivers Traditional ruler rescued after 6 weeks in captivity

Khad Muhammed
Law

Plaintiff loses after lawyer refuses to wear mask in court

Khad Muhammed
Crime

Pastor, prophet,14 others arrested for murder of security personnel in South-East

Khad Muhammed
Crime

Kidnap of RCCG members, 39 students in Kaduna shows Buhari not...

Khad Muhammed
Crime

Police arrest 6 suspected robbers, cultists in Lagos, recover arms

Khad Muhammed
Crime

Attack on Ortom: Kyari leads investigation team to Benue

Khad Muhammed
News

No decision yet on endorsement of aspirant, PDP Anambra West says

Khad Muhammed
News

Imo: Okorocha, Eze Ilomuanya clash inside Air Peace aircraft

Khad Muhammed
News

NULGE threatens to shut down councils over bill to scrap 774...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...