All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Rivers rep defects from PDP to APC

Khad Muhammed
News

Insecurity: Nigeria’s image suffering due to media reports – Lai Mohammed

Khad Muhammed
News

Prosecute Nigerians listed as terrorist sponsors – Activist tells FG

Khad Muhammed
Crime

Police reject N500,000 bribe, arrest four suspected robbers, cultists in Lagos

Khad Muhammed
Agriculture

Expert advises Plateau farmers to adopt organic farming to protect soil,...

Khad Muhammed
News

Gumi tells Buhari how to end banditry, herdsmen’s crimes

Khad Muhammed
Law

Kano controversial Sheikh, Abduljabar’s lawyers withdraw their services

Khad Muhammed
News

Nnamdi Kanu: Govt hoodlums responsible – IPOB speaks on ESN killing...

Khad Muhammed
Crime

Court throws out 11 suspected kidnappers’ bail request

Khad Muhammed
News

FIFA Rankings: Nigeria maintain position as Belgium, Brazil, England occupy top...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...