All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
Crime

Ogun: Man impregnates 16-year-old niece three times, aborted two pregnancies

Khad Muhammed
Education

Fayemi approves establishment of three new model colleges in Ekiti

Khad Muhammed
News

Anti-Open Grazing: El-Rufai’s attack on southern governors, plot to export banditry...

Khad Muhammed
Crime

Unknown gunmen attack Abuja hotel, kill police officer, injure guests

Khad Muhammed
News

Martinez comments on becoming new Barcelona manager as Koeman snubs reporters

Khad Muhammed
Crime

Police arrest five suspects over Modakeke killing

Khad Muhammed
News

Makinde sends names of 10 Commissioner-nominees to Oyo Assembly

Khad Muhammed
News

Why Buhari govt will not reveal Boko Haram sponsors – Malami

Khad Muhammed
Crime

Angry Mob Burns Down Sokoto Commissioner’s House ‘For Colluding With Bandits’

Khad Muhammed
News

Fire Guts Nigerian Ports Authority Headquarters

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...