All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Ronaldo overtakes Messi as highest earner in world football [See top...

Khad Muhammed
News

Chinese Banks Set To Establish Operations In Nigeria

Khad Muhammed
News

Anthony Joshua rejects Cristiano Ronaldo’s kind of dream, reveals his retirement...

Khad Muhammed
Crime

Senate proposes life imprisonment for kidnappers

Khad Muhammed
News

Ooni begins seven-day seclusion in preparation for Olojo festival

Khad Muhammed
News

Auto accident claims 4 lives in Edo

Khad Muhammed
News

Hold your leaders responsible, stop shifting every blame to Buhari –...

Khad Muhammed
Entertainment

BBNaija: Nigerians vote more for drama than good governance – Reno...

Khad Muhammed
News

Contributory Pensions Scheme: Retired Police Officers accuse IGP, others of mismanaging...

Khad Muhammed
Entertainment

BBNaija: Nini to leave the house for 24hrs as Biggie orders...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...