All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Biafra, Oduduwa: Gov Ortom reveals major reasons for agitations in Nigeria

Khad Muhammed
Law

Police Brutality: Nigerian Bar Association advocates witness protection in criminal cases

Khad Muhammed
News

Ogun lawmakers lament bad roads as state govt claims lack of...

Khad Muhammed
Crime

Police arrest 24yr old boy in possession of firearm in Delta

Khad Muhammed
News

Ogun court workers reach agreement with state government, suspends strike

Khad Muhammed
Crime

Nigerian Customs confiscates AK47 hard drugs, others worth N200m in Kano

Khad Muhammed
News

FG, Anambra govt to fix failed portion of Onitsha, Owerri road

Khad Muhammed
News

Your infrastructural developments only on paper – FG blasts PDP

Khad Muhammed
News

Ogun pensioners protest over N68b unpaid gratuity, N3,000 monthly stipend

Khad Muhammed
Law

Police yet to pay N50m compensation for killing boy one year...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...