All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
News

Kogi polls: PDP raises alarm, alledges plot to set INEC offices...

Khad Muhammed
News

Abiodun vs Akinlade: Appeal Court reserves judgment on Ogun guber election

Khad Muhammed
News

Ekiti LG election: Deputy Governor warns APC members against violence

Khad Muhammed
News

Kogi guber: PDP unveils campaign timetable ahead of Nov. 16 election

Khad Muhammed
News

El-Rufai vs Ashiru: What happened at Appeal Court on Monday

Khad Muhammed
News

We won’t witch-hunt any civil servant in Bauchi, says verification committee

Khad Muhammed
Education

ASUU: IPPIS is FG’s fictitious way of fighting corruption

Khad Muhammed
Crime

Kidnapping commercialised, it’ll be hard to stop in Nigeria, says Nyeson...

Khad Muhammed
News

Senate committee rejects CBN governor’s representative, orders him to appear in...

Khad Muhammed
News

2023: Why President must come from South East – Iwuanyanwu

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...