All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
Arewa

Kano Governor-Elect Abba Gida-Gida Accuses Incumbent of Funding Election Violence with...

Halima Dankwabo
Politics

PDP and NNPP File Petitions Against Governor Sule’s Victory

Halima Dankwabo
Politics

Tinubu Rests in Europe Before May 29 Inauguration, According to APC

Halima Dankwabo
Politics

Governor Bello Lauds Party Members for Orderly Conduct and Voter Turnout

Ayo Bankole
Politics

Sokoto INEC Prepares for Supplementary Elections with Sensitive Materials Distribution and...

Ayo Bankole
Politics

Ganduje Commits to Supporting Accurate Census Efforts

Halima Dankwabo
Politics

Kebbi APC Suspends Koko/Besse Reps Member Over Alleged Anti-Party Activities

Halima Dankwabo
Politics

Kogi Assembly Majority Leader Steps Down Amidst Allegations of Terrorism

Ayo Bankole
Politics

FG Spent Over N50bn of N400bn Allocated for Nationwide Poverty Reduction...

Ayo Bankole
Arewa

APC Challenges Governorship Election Results in Kano, Plateau, and Rivers States

Halima Dankwabo

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...