All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
Entertainment

BBNaija: Everyone is fake – Maria blows up after nomination

Khad Muhammed
Crime

Boko Haram: Terrorists’ vulcanizer surrenders, explains why fighters are coming out...

Khad Muhammed
News

PDP crisis: Secondus’ suspension as National Chairman is a meltdown –...

Khad Muhammed
News

Obey court orders, stay away from party Secretariat – PDP’s Austin...

Khad Muhammed
News

Chelsea vs Liverpool: Rio Ferdinand identifies Lukaku’s weak point ahead of...

Khad Muhammed
News

Flash back: How Fani-Kayode linked Yusuf’s accident to Biafra struggle, called...

Khad Muhammed
News

Ronaldo reveals English clubs he wants to join after Juventus exit

Khad Muhammed
News

You’re a waste of time, leave Old Trafford now – Rio...

Khad Muhammed
News

Barcelona to have female president – Laporta

Khad Muhammed
Crime

Police arrest suspected armed robber, recover pistol, ammunition

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...