All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

South Africa vs Nigeria: Rohr gives update on players ahead of...

Khad Muhammed
News

South Africa vs Nigeria: Musa, Akpeyi speak ahead of AFCON qualifier...

Khad Muhammed
News

South Africa vs Nigeria: Why fans protested during Super Eagles’ training

Khad Muhammed
News

2019: You’ve surrounded yourself with those that failed with Jonathan, come...

Khad Muhammed
Education

Muslim group reacts to govt approval of hijab in schools

Khad Muhammed
News

Most roads in Nigeria have expired – FERMA

Khad Muhammed
News

Police speaks on using helicopter to convey money for election

Khad Muhammed
News

Saraki vs Oshiomhole: You’re a disgrace to democracy – APC chairman...

Khad Muhammed
News

2019 Presidency: APC reacts to Ndigbo endorsement of Atiku/Obi ticket

Khad Muhammed
Crime

Corruption: Dasuki, Diezani, Shema, Fayose’s houses top list of assets seized...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...