All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
Law

N950m fraud: Court rejects EFCC’s request to transfer Shekarau’s case to...

Khad Muhammed
News

Okorocha’s son-in-law, Nwosu speaks on dumping APC for PDP

Khad Muhammed
News

PDP South-South auditor, Egbede quits, joins APC

Khad Muhammed
News

38 Political Parties In Adamawa Adopt Atiku As Their Candidate

Khad Muhammed
News

2019: Gbajabiamila blasts PDP, reveals why Nigerians should vote Buhari

Khad Muhammed
News

‘Campaign, Not Calumny’ And Four Other Things As INEC Lifts Ban...

Khad Muhammed
News

Eid-el-Maulud: Gov. Ugwuanyi felicitates with Muslims, calls for sustained prayers, peace,...

Khad Muhammed
News

2019 presidency: Why Nigerians should run away from Buhari’s ‘next level’...

Khad Muhammed
News

Atiku vs Buhari: Shehu Sani reacts to service chiefs’ attendance of...

Khad Muhammed
News

Impeachment: Anambra lawmakers condemn sealing off of state legislative house

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...