All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

2023: APC chieftain backs call for drug integrity test for aspirants

Khad Muhammed
Crime

FG procures fighter jets to fight insecurity – Minister

Khad Muhammed
News

PDP National Electoral Panel describes INEC-monitored Enugu Ward Congress as peaceful,...

Khad Muhammed
News

Sultan declares new date for Eid-El-Fitr as moon can’t be sighted

Khad Muhammed
News

Eid-El-Fitr: Watch out for crescent of Shawwal, Sultan urges Muslims

Khad Muhammed
#SecureNorth

Kaduna: Residents herald Eid el Fitr in fear of banditry

Khad Muhammed
More

28 Kwara Corps members to repeat service year

Khad Muhammed
Election 2023

2023: Gov Umahi pays N100m, gets APC presidential nomination form

Khad Muhammed
Crime

Nigerian extradited to US over alleged fraud, three others sentenced

Khad Muhammed
News

Senate mourns 110 persons killed by illegal refinery explosion in Imo

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...