All stories tagged :

More

Shettima Ya kai wa El-Rufai ziyarar ta’aziya

Sulaiman Saad
Crime

Four Killed, Many Wounded In Fresh Attack On Maiduguri

Khad Muhammed
More

Emir Sanusi’s son speaks on splitting of Kano emirate, tells supporters...

Khad Muhammed
More

Thugs Attack Protesting Youths At Kano Emir’s Palace

Khad Muhammed
More

Killings: Governor Ishaku speaks on Tiv, Jukun crisis, calls for peace

Khad Muhammed
More

Emir Sanusi: Ganduje reacts as court stops splitting of Kano Emirate

Khad Muhammed
More

Workers declare ‘war’ on Kwara Government over non-payment of salaries

Khad Muhammed
More

Bauchi govt orders curfew after bloody violence

Khad Muhammed
More

Our land under siege – Plateau community

Khad Muhammed
More

Kano emirate: Senator Sani speaks on lack of constitutional role for...

Khad Muhammed
Crime

Edo Police boss blows hot over arrest, transfer of Chief Priest...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...