All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
Crime

General Idada warns Buhari over ministerial appointment, insecurity in Nigeria

Khad Muhammed
More

BREAKING: Buhari finally signs African Continental Free Trade Area agreement

Khad Muhammed
Crime

RUGA: Don’t Take Action That Will Hinder Peace In The Country,...

Khad Muhammed
Crime

Court orders release of payment details to runaway electricity contractors by...

Khad Muhammed
Crime

Nigerian newspapers: 10 things you need to know this Sunday morning

Khad Muhammed
News

Govt suspends Permanent Secretary, gives reason

Khad Muhammed
More

El-Rufai claims Northern Nigeria is backward, poor while South is developing

Khad Muhammed
Crime

EFCC Details How Fani-Kayode, Others Used 108 Bank Cheques To Perpetrate...

Khad Muhammed
News

Imo: Rochas Okorocha’s daughter drags Gov Ihedioha to court

Khad Muhammed
News

Osun guber: Lagos Speaker tells Adeleke next step to take

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...