All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
More

Gbajabiamila’s Speakership Ambition: We Don’t Need Candidate With Questionable Integrity, Says...

Khad Muhammed
More

Bayelsa Assembly elects new Speaker

Khad Muhammed
Law

Okorocha’s son-in-law, Nwosu wins in court

Khad Muhammed
News

Buhari, APC Keep Mum As ‘Anointed’ Gbajabiamila Is Enmeshed In US...

Khad Muhammed
News

Gov. Ihedioha orders suspension of dredging activities in Imo

Khad Muhammed
News

9th Assembly: Secondus speaks on crisis in PDP over election of...

Khad Muhammed
News

Kebbi Gov, Bagudu reappoints SSG, CoS

Khad Muhammed
News

Imo: You’re not military administrator, stop issuing ultimatums, threats – Okorocha...

Khad Muhammed
News

Why we are angry with Gov. Obaseki – APC Chieftain

Khad Muhammed
Crime

Nigerian Newspapers: 10 things you need to know this Thursday morning

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...