All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
More

Gombe: Gov. Yahaya reveals how much Dankwambo left in State account

Khad Muhammed
More

Imo: Ihedioha reveals plan against Okorocha, others

Khad Muhammed
Law

Speaership Contender, Gbajabiamila, Denies Being Convicted In US, Threatens To Sue...

Khad Muhammed
Law

EXCLUSIVE: Gbajabiamila Was Found Guilty By Supreme Court Of Georgia In...

Khad Muhammed
News

APC crisis: Be humble, I’m willing to teach you how to...

Khad Muhammed
News

2023: You can’t stop Tinubu from becoming president – Salvador warns...

Khad Muhammed
More

How Yahaya Bello disrespected Kogi tradition – Dino Melaye

Khad Muhammed
News

Zamfara: Ex-Gov. Yari speaks on APC loss at Supreme Court, reveals...

Khad Muhammed
News

PDP Reps caucus tells members to support APC’s Gbajabiamila for Speaker

Khad Muhammed
News

APC faction heads to Supreme Court over Omo-Agege’s status as Senator-elect

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...