All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Gov Ortom warns against politicizing insecurity, urges leaders to salvage Nigeria

Khad Muhammed
News

Ahmed Musa overtakes Enyeama, Yobo to become most-capped Super Eagles player

Khad Muhammed
News

Liberia vs Nigeria: Super Eagles edge closer to World Cup qualification...

Khad Muhammed
Crime

Police arrest 35yr old man who allegedly raped two sisters in...

Khad Muhammed
Crime

Bandits again abduct five people in Sokoto community, demand N500,000

Khad Muhammed
Law

Biafra: No Dialogue Until Nnamdi Kanu Is Released – IPOB Leader’s...

Khad Muhammed
Law

Alleged lopsidedness: Bauchi judiciary denies appointing judicial officials

Khad Muhammed
News

APC chairmanship: Ali Modu Sheriff condemns leaked audio of ‘PDP leaders’

Khad Muhammed
Crime

Suspected kidnapper disguising as lunatic nabbed in Ondo

Khad Muhammed
Law

Allegation of financial misappropriation against Abok false, malicious – Plateau lawmakers

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...