All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Gov. Ugwuanyi congratulates Isiguzo, Obi as new NUJ President, Vice

Khad Muhammed
News

Primaries: Details of El-Rufai’s meeting with Buhari emerges

Khad Muhammed
News

Saraki reacts to police invitation of Senators over PDP protest

Khad Muhammed
Law

Reckless Driver Bags Death Sentence For Knocking Down FRSC Official

Khad Muhammed
News

PDP presidential primary: Tambuwal claims other aspirants have ganged up against...

Khad Muhammed
News

2019: Senator Akpanudoedehe speaks on dumping APC for PDP

Khad Muhammed
News

What Osun governor-elect said after meeting Buhari

Khad Muhammed
News

EPL: Jurgen Klopp reveals what Sarri told him after Chelsea’s 1-1...

Khad Muhammed
News

Saraki condemn police for attacking PDP leaders during protest in Abuja

Khad Muhammed
News

Keyamo mocks Saraki, Dogara, others as police shoot PDP leaders during...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...