All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
Law

Nigerian Newspapers: 10 things you need to know this Tuesday morning

Khad Muhammed
News

EPL: Why Ronaldo may not start for Man United against Newcastle...

Khad Muhammed
News

Sunday Igboho Blows Hot From Beninese Prison In Leaked Audio, Lambasts...

Khad Muhammed
News

2023: APC’ll take over power in Bauchi – Nigeria’s Ambassador to...

Khad Muhammed
Entertainment

BBNaija: Tega’s management begs Big Brother to delete intimate photos with...

Khad Muhammed
News

Kaduna election: Why PDP defeated APC in my polling unit –...

Khad Muhammed
News

Osun PDP chieftain knocks Oyetola, APC over billboard stating achievements

Khad Muhammed
Entertainment

BBNaija: Don’t make Tega develop mental health issues, commit suicide –...

Khad Muhammed
Entertainment

BBNaija: Daddy Freeze advises Boma after eviction

Khad Muhammed
News

Nnamdi Kanu’s lawyer moves to stop extradition of IPOB members from...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...