All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
Crime

Adamawa Police Command displays motorcycles, generators, other recovered items

Khad Muhammed
News

Copa America: CONMEBOL announces team for tournament [Full list]

Khad Muhammed
News

Buhari not responsible for Nigeria’s economic woes – Lawmaker

Khad Muhammed
News

Insecurity: Declare state of emergency on unemployment – Reps tell Buhari

Khad Muhammed
News

Lauretta Onochie: Senate right for rejecting such pedestrian person – Omokri

Khad Muhammed
Entertainment

”I’m the biggest actor in Africa, no one is bigger than...

Khad Muhammed
News

Gov Obaseki speaks on returning to APC

Khad Muhammed
News

I wonder why Nigerians accepted me despite not being rich –...

Khad Muhammed
News

Sergio Ramos begs Mbappe to stay at PSG amid interest from...

Khad Muhammed
News

Southern states have moral rights to demand presidency – Senator Sani

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...