All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

100 million Nigerians will be out of poverty in 10 years...

Khad Muhammed
News

Buhari reacts to death of First-class monarch, Emir of Lafiagi

Khad Muhammed
Crime

Police increase patrols in Lagos, officers move in unmarked vehicles

Khad Muhammed
News

Youths own the future but less equipped – Pastor Kumuyi

Khad Muhammed
News

England vs Italy Mourinho advises Southgate on team selection for Euro...

Khad Muhammed
News

Lauretta Onochie: CUPP reveals why Buhari’s aide shouldn’t be confirmed as...

Khad Muhammed
News

Details of Giroud’s contract with AC Milan revealed as striker undergo...

Khad Muhammed
News

INEC: Buhari told to arrest, withdraw Onochie’s nomination immediately

Khad Muhammed
Crime

Magistrate Court remands one for child-trafficking in Port Harcourt

Khad Muhammed
News

Two students jailed for cybercrime, romance scam in Ilorin

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...