All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Presidency fires back at Jonathan over claims Buhari’s government is more...

Khad Muhammed
News

New Minimum wage: Federal lawmakers reach decision on N30,000 proposal

Khad Muhammed
Crime

20-Year-Old Arrested For Killing Policeman In Bayelsa

Khad Muhammed
News

Why north dumped Jonathan in 2015 – PDP chieftain

Khad Muhammed
Crime

EFCC Arraigns 22 INEC Staff, Ex-Director Accused Of Receiving N32m During...

Khad Muhammed
News

Ekiti orders arrest of herdsmen carrying weapons

Khad Muhammed
Education

Declaration Of State Of Emergency In Nigeria’s Education Sector Long Overdue,...

Khad Muhammed
Crime

43-year-old teacher rapes 12-year-old student in Gombe

Khad Muhammed
News

2019 presidency: PDP reacts to Buhari’s meeting with South East Governors,...

Khad Muhammed
News

What Rohr said about Mikel Obi making Nigeria’s 2019 AFCON squad

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...