All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Electronic transmission of results: Half of polling units don’t have network...

Khad Muhammed
News

Why Reps didn’t adopt electronic voting for PIB – Femi Gbajabiamila

Khad Muhammed
Crime

Niger Gov, Sani-Bello signs law to hang bandits, kidnappers, others

Khad Muhammed
News

Nnamdi Kanu: Why Igbo govs, Senators, Reps, traditional rulers will face...

Khad Muhammed
Law

REVEALED: Details Of AGF Malami’s Petition Against Nnamdi Kanu Before Department...

Khad Muhammed
Crime

Two Years After, Police Arrest Suspected Killers Of First Bank Staff

Khad Muhammed
Crime

Nigerian Army Investigates Undergraduate Student Killed By Soldier After SaharaReporters’ Story

Khad Muhammed
News

Stop requesting classified information – NFIU warns govt officials, politicians

Khad Muhammed
News

Court rejects EFCC’s video evidence against former NNPC boss, Yakubu

Khad Muhammed
Crime

Police speaks on alleged killing, eating of corpses of five farmers...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...