All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
Crime

I slept with my daughter just once — Father

Khad Muhammed
Crime

Police nab two suspected armed robbers, recover charms

Khad Muhammed
News

‘Nigeria not ceding sovereignty to China by borrowing’

Khad Muhammed
News

Buhari reportedly fires aide for leaking information

Khad Muhammed
Crime

Man remanded for allegedly raping 14-year-old girl

Khad Muhammed
News

Corruption Case: Ex-Zamfara Governor, Yari Forfeits N278.98 Million to Nigerian Government

Khad Muhammed
Health

COVID-19 second wave: FCTA to ensure strict compliance, awareness campaigns in...

Khad Muhammed
Crime

Police officers arrested for allegedly assaulting 5 Nigerians in Orlu

Khad Muhammed
News

Fredrick Nwabufo: Where is Magu; Used, dumped and forgotten

Khad Muhammed
News

‘Witches’ group commends police, Anambra govt for arresting Prophet Onyeze Jesus

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...