All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Nigerians with so much money buy judgements – Senator Lawan

Khad Muhammed
News

7th Abia Assembly: Why we endorsed Theodore Orji’s son, Chinedum as...

Khad Muhammed
Crime

Domestic staff in court for allegedly stealing employer’s jewelries worth N15m

Khad Muhammed
News

LAUTECH doctors lament over 24 months salary arrears

Khad Muhammed
Education

Nigerians Teachers Demand Payment Of New Minimum Wage

Khad Muhammed
News

Biafra: Enugu residents shun IPOB’s sit-at-home order

Khad Muhammed
Crime

Okorocha reacts to his reported arrest by EFCC, reveals those responsible

Khad Muhammed
More

Bauchi: Gov. Muhammad makes earliest appointments as Governor

Khad Muhammed
More

Osinbajo cites example of worst remark about APC’s Next Level [Full...

Khad Muhammed
More

Senate stops FAAN from downgrading Akanu Ibiam International Airport, Enugu

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...