All stories tagged :

More

Shettima Ya kai wa El-Rufai ziyarar ta’aziya

Sulaiman Saad
More

Some Zamfara People Supporting Bandits While Pretending To Be Good Fellows,...

Khad Muhammed
More

Twitter apologises after suspending Chinese dissidents ahead of Tiananmen anniversary |...

Khad Muhammed
More

Bandits Didn’t Attack My Convoy, We Raided Their Hideout -Zamfara Governor

Khad Muhammed
More

What I’ll do with Adamawa Emirs, Chiefs – Gov. Fintiri

Khad Muhammed
More

British soldier helping with D-Day preparations drowns in France

Khad Muhammed
More

Five bodies found in hunt for eight missing climbers in Himalayas

Khad Muhammed
Crime

Boko Haram reportedly captures Borno town

Khad Muhammed
More

Oshiomhole Is A Bad Carpenter That Quarrels With His Tools –Oyegun,...

Khad Muhammed
More

Arewa CF tasks senators, Reps members on election of National Assembly...

Khad Muhammed
More

Gov. Matawalle leads operation against bandits in Zamfara

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...