All stories tagged :

More

Shettima Ya kai wa El-Rufai ziyarar ta’aziya

Sulaiman Saad
Crime

Inauguration: Gov. Tambuwal makes promises, reveals plans for second term

Khad Muhammed
More

Kano Emirate: Emir Sanusi shuns Gov. Ganduje’s second term inauguration

Khad Muhammed
More

Real Madrid leapfrogs Man Utd as Europe’s most valuable club

Khad Muhammed
More

NASS questions decrease in FIRS 20I9 proposed non-oil budget

Khad Muhammed
More

UN: 20,000 Nigerians seek safety in Niger Republic in 30 days...

Khad Muhammed
More

NPS raises alarm over conflicts of herdsmen with farmers, loggers nationwide

Khad Muhammed
More

May 29: Man commences 100-kilometre trekking in Yobe

Khad Muhammed
More

Man jailed for 10 years for rape and kidnap of British...

Khad Muhammed
Crime

Rivers gov, Wike identifies Nigeria’s major problems, warns of country crash-landing

Khad Muhammed
More

Kaduna deputy governor, Bantex bows out, reveals what El-Rufai did in...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...