All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
News

Pastor slumps, dies after defecting to APC in Edo

Khad Muhammed
Crime

INEC Announces Date For Kogi Supplementary Election, Re-run

Khad Muhammed
News

Bayelsa Election: We’ve no ill feelings towards Jonathan – PDP

Khad Muhammed
News

Cancel Bayelsa/Kogi elections, former Niger gov. tells INEC

Khad Muhammed
News

What President Buhari discussed with state assembly Speakers in Abuja

Khad Muhammed
More

Edo crisis: Edo APC Caucus in National Assembly declares for Oshiomhole

Khad Muhammed
More

Governor Ortom reveals ways Nigeria can overcome its challenges

Khad Muhammed
Education

Reps order Nigerian government to stop admission fees in tertiary institutions

Khad Muhammed
News

Kogi election: INEC declared ‘voodoo results, nobody will take my seat...

Khad Muhammed
News

Social media Bill not targeted at new media – Senate Spokesman

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...