All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
News

Olonisakin explains why Service Chiefs did not attend Gbajabiamila’s meeting

Khad Muhammed
Education

El-Rufai enrols own son in Kaduna public school

Khad Muhammed
News

Hope Uzodinma sends message to Imo people over Ihedioha’s victory at...

Khad Muhammed
News

Don’t drag Amosun into Labour Party’s suit against Abiodun – Ogun...

Khad Muhammed
News

Akwa Ibom: Tribunal affirms APC’s Nse Ntuen’s victory, orders INEC to...

Khad Muhammed
News

Gbajabiamila under fire for threatening to report Service Chiefs to Buhari

Khad Muhammed
Law

SAN investiture: Ortom congratulates Alubo, Ogbole

Khad Muhammed
News

Kogi: PDP members defect to APC

Khad Muhammed
More

Why Oyo govt exempted non-profit Churches, Mosques from paying tax, levies...

Khad Muhammed
More

2023: Buba Galadima reveals region to produce Buhari’s successor

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...