All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
Crime

Nigerian Newspapers: 10 things you need to know this Monday morning

Khad Muhammed
Crime

Ruga: Niger Delta militants warn Northern youths, tell Buhari where to...

Khad Muhammed
More

Why Buhari Finally Signed AfCFTA Agreement After Persistent Refusal To Do...

Khad Muhammed
News

Atiku vs Buhari: INEC chairman vows to open up over server...

Khad Muhammed
News

Why Kogi needs feminist as governor – PDP female aspirant

Khad Muhammed
News

Rivers: Founding PDP member, Ogbowu dumps party, blames Wike

Khad Muhammed
News

PDP blasts Buhari’s appointments, says President only interested in personal comfort

Khad Muhammed
News

HEDA Gives Buhari 14-day Ultimatum To Prosecute Goje Or Face Legal...

Khad Muhammed
News

Oyo State Government Dissolves State Independent Electoral Commission

Khad Muhammed
Crime

Assault: Nigerian women reject Sen Abbo’s apology, take matter to UN

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...