All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
More

New Minimum Wage Talks Resume Today As Buhari Regime Considers Reconstituting...

Khad Muhammed
More

Buhari sends message to Awolowo

Khad Muhammed
News

Alleged N90bn scandal: Constitutional lawyer tells Osinbajo what to do

Khad Muhammed
News

Crisis in presidency: Gov. Sanwo-olu declares position on reported face-off between...

Khad Muhammed
Crime

Okorocha speaks on his aides ‘hiding’ to evade EFCC arrest

Khad Muhammed
More

Senate moves to scrap government agencies, others

Khad Muhammed
News

Cattle compete for space with humans in Nigeria, says Ortom

Khad Muhammed
News

Osinbajo vs cabal: Reno Omokri takes side over alleged face-off in...

Khad Muhammed
News

Abia Assembly confirms Ikpeazu’s 22 commissioner-nominees

Khad Muhammed
Law

Nigerian Newspapers: 10 things you need to know this Thursday morning

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...