All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
News

Yobe Assembly elects Speaker, principal officers

Khad Muhammed
News

Why Buhari mustn’t exclude Niger Delta, Igbo, middle-belt from key appointments...

Khad Muhammed
News

NASS leadership: Oshiomole behaves like primary school head boy – Senator...

Khad Muhammed
Law

Rivers guber: Awara in a fix as Tribunal approves new lawyer...

Khad Muhammed
News

APC crisis: Oshiomhole engaging in anti-party activities – Oyegun

Khad Muhammed
News

Oyo: Makinde abolishes N500 examination fee, declares education levy illegal for...

Khad Muhammed
News

You should be ashamed – PDP carpets Ajimobi for speaking against...

Khad Muhammed
News

Nigerian Newspapers: 10 things you need to know this Monday morning...

Khad Muhammed
News

Osinbajo speaks in New York in Nigeria’s current challenges

Khad Muhammed
News

PDP reacts to NBA’s alarm of judges intimidation by Buhari govt

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...