All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
News

Atiku’s citizenship: Why Jonathan, PDP should be blamed – Ajulo

Khad Muhammed
News

Ex-Senate President warns Tinubu against running for President in 2023

Khad Muhammed
News

Yakasai slams Buhari, APC for claiming Atiku is not Nigerian

Khad Muhammed
News

Edo Speaker reacts as Appeal Court declares him winner of Reps...

Khad Muhammed
News

Zamfara killings: Election will still hold on Saturday – Yari

Khad Muhammed
Crime

Boko Haram kills seven soldiers in Chad

Khad Muhammed
News

FFK reacts to Keyamo’s claims that WAEC certificate not needed to...

Khad Muhammed
Crime

INEC fixes date for Zamfara LG election

Khad Muhammed
More

Akwa Ibom election: Court takes decision in favour of APC

Khad Muhammed
News

9th Senate: PDP Senators-elect reveal who to work with as Senate...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...