All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
News

WAEC: Senator Adeleke responds to Keyamo’s claim that he forged certificate

Khad Muhammed
News

NASS leadership: APC reveals further decision

Khad Muhammed
More

Imo election: Court takes decision in favour of 40 political parties...

Khad Muhammed
More

Omotola exchanges words with Bashir Ahmaad over Buhari’s govt

Khad Muhammed
News

Rebuilding Imo after Okorocha’s misrule a tough job – Ihedioha

Khad Muhammed
News

Buhari’s aide, Enang clarifies position on how 9th Assembly leaders should...

Khad Muhammed
News

Presidential election: How Buhari’s aide confirmed political reason behind Onnoghen’s sack...

Khad Muhammed
News

Rep fires back at presidency over selection process of Senate President,...

Khad Muhammed
News

Senator Shehu Sani alleges foul play in Kaduna National Assembly election...

Khad Muhammed
News

Presidential tribunal: PDP accuses INEC of causing crisis, working for APC

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...