All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Emerging global economies dissect critical issues of freedom, shared development under...

Khad Muhammed
News

Ikpeazu meets Abia youths, assures them of continuous empowerment, support

Khad Muhammed
News

Ngige expresses outrage over killings in Anambra

Khad Muhammed
Crime

Police confirm Ogbuagu’s rescue, intensify search for AVM Smith, RCCG pastor

Khad Muhammed
Crime

NMA condemns murder of Akunyili, demands justice

Khad Muhammed
Crime

Anambra: Gunmen attack former PDP governorship aspirant, Azubogu, kill driver

Khad Muhammed
Crime

Oil contract: Ilorin alfa jailed for defrauding South Korean using Buhari...

Khad Muhammed
News

Champions League: De Jong speaks on Barcelona sacking Koeman after 3-0...

Khad Muhammed
News

There is war in Barcelona – Xavi warned not to replace...

Khad Muhammed
News

Nigerians Will Soon Need National Identification Numbers To Get Passports, Driving...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...