All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Impeached Ondo Speaker set to approve ‘illegal’ budget for Gov. Akeredolu...

Khad Muhammed
News

South Africa vs Nigeria: Rohr names four players Super Eagles will...

Khad Muhammed
News

Atiku: What Ohanaeze leader Nwodo, Saraki said during Igbo leaders’ endorsement

Khad Muhammed
Entertainment

Davido claims support for PDP’s Adeleke cost him show venue, Eko...

Khad Muhammed
News

2019: PDP expresses doubt on Buhari’s ability to conduct peaceful election

Khad Muhammed
News

Nigerian military, DSS, others conduct ‘show of force’ in South East

Khad Muhammed
Crime

Man sentenced to five years in prison for raping nine-year-old cousin

Khad Muhammed
News

Ondo Assemble crisis: Impeachment of Ondo Speaker, Deputy irreversible – New...

Khad Muhammed
News

Arewa. Ng:Buhari back to Abuja from France

Khad Muhammed
News

2019: Mimiko drops presidential ambition, set to vie for Senate seat

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...