All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Ganduje: Contractor who recorded bribery videos showing Kano gov breaks silence

Khad Muhammed
News

2019: Why Atiku’s children may soon support Buhari – Presidential aide,...

Khad Muhammed
News

Why you must resign now instead of running abroad – VON...

Khad Muhammed
News

Osun election: I’m not dead, I’ll be governor – Senator Adeleke

Khad Muhammed
News

Nigerian Women Present Their ‘Womanifesto’ To Political Parties

Khad Muhammed
News

Imo Speaker speaks on purported impeachment process against Gov. Okorocha

Khad Muhammed
News

NNPC Slides Into Loss After Six Months Of Profit

Khad Muhammed
News

BUA cement completes construction, begins testing facilities at its new Obu...

Khad Muhammed
News

Why Okorocha, Yari, Amosun, others should dump APC – Ex-spokesman, Frank

Khad Muhammed
News

Bauchi: APC chieftain reveals how Buhari shunned six Emirs lobbying for...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...