All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Dybala’s agent confirms Juventus star, others set to leave club

Khad Muhammed
News

EPL: Chelsea identify former player as Maurizio Sarri’s replacement

Khad Muhammed
News

NAFDAC alerts Nigerians on fake cold caplets in circulation

Khad Muhammed
News

Saraki denies saying Buhari is last hope of common man, drumming...

Khad Muhammed
Education

Tuition protest: Students to remain at home as Ondo university shuts...

Khad Muhammed
News

Akeredolu: ‘My hair does not need Marijuana’ – Shehu Sani replies...

Khad Muhammed
News

Mourinho reacts as Guardiola surpasses his record

Khad Muhammed
News

EPL: Chelsea’s Loftus-Cheek identifies three ‘most professional’ footballers

Khad Muhammed
News

EPL: Chelsea star reveals why John Terry can never be replaced...

Khad Muhammed
Entertainment

Tonto Dike reacts to ex-husband, Churchill’s claim of being ‘tireless machine...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...