All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Nobody can say PDP is not fulfilling its promises in Rivers...

Khad Muhammed
News

Buhari has opposed fuel price hike since 2015 – Nigerian govt

Khad Muhammed
Crime

Boko Haram: Troops kill top terrorists’ commanders, destroy hideout in Borno

Khad Muhammed
News

‘Edo election, one of the best ever conducted’ – INEC

Khad Muhammed
News

Details of Luis Suarez’s deal with Atletico Madrid revealed

Khad Muhammed
News

COVID-19: Nigerian govt begins distribution of N10.9b palliatives

Khad Muhammed
News

UEFA announces final three-man shortlist for Men’s Coach of the Year...

Khad Muhammed
Law

Trial of Omar al-Bashir, Sudani ousted president, adjourned to October 6

Khad Muhammed
Entertainment

BBNaija 2020: Laycon makes shocking revelation about his health status

Khad Muhammed
Entertainment

BBNaija 2020: Presenter reveals how winner will emerge

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...