All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Manchester United vs Derby County: Team news, injuries, possible lineups

Khad Muhammed
News

Watch your tongue – APC warns PDP chairman, Secondus

Khad Muhammed
News

Hazard sends strong message to Sarri ahead of Chelsea, Liverpool clash

Khad Muhammed
News

2019 Presidential ticket: PDP speaks on ‘dropping’ aspirants with corruption cases

Khad Muhammed
Law

2019: What Nigerians should expect from judiciary – CJN, Onnoghen

Khad Muhammed
News

Zoning of public offices has placed mediocres in power – Donald...

Khad Muhammed
News

PDP leadership divided over venue for presidential primaries

Khad Muhammed
News

‘I had a head cold’ – Anthony Joshua reveals illness

Khad Muhammed
News

Drogba sends message to Morata, Giroud over lack of goals for...

Khad Muhammed
Law

Court adjourns Dokpesi’s N5bn suit against Buhari’s ministers

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...