All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Why Police, NEMA, others held simulated terror attack on Abuja stadium

Khad Muhammed
Law

Man arrested for intentionally infecting wife, 12 others with HIV

Khad Muhammed
Law

Court remands two over social media publication against Gen. Abdulsalami in...

Khad Muhammed
News

Senate Approves Buhari’s N2.3Trillion Foreign Loan Request, To Push Public Debt...

Khad Muhammed
News

Prophet Fufeyin advises govt on ways to save Nigerians from looming...

Khad Muhammed
News

How Haiti President Moise was killed days after gangs declared revolution

Khad Muhammed
News

Biden reacts to assassination of Haiti President, Moise

Khad Muhammed
Crime

Facebook scam: 3 Nigerians jailed after posing as American, Spanish soldiers

Khad Muhammed
News

Buhari appoints Abdulahmid as new Envoy to WTO

Khad Muhammed
News

PDP loses another Rep to APC

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...