All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

EPL: FIFA rejects Chelsea’s appeal against transfer ban

Khad Muhammed
News

Adeleke’s WAEC: President Buhari under fire for failing to sack Shittu,...

Khad Muhammed
Education

Students shut down OSOPADEC office over non-payment of bursary.

Khad Muhammed
News

Ebonyi Permanent Secretary Hopefuls Fail To Recite National Anthem, State And...

Khad Muhammed
Law

Married Women Free To Choose State Of Origin As Reps Pass...

Khad Muhammed
More

Atiku vs Buhari: Summary of what happened at presidential election tribunal...

Khad Muhammed
News

Senator Ibn Na’Allah accuses governors of mismanaging LG allocations

Khad Muhammed
Crime

I attempted to defile 5-year-old girl, man admits

Khad Muhammed
Crime

Woman hacks daughter to death in Benue

Khad Muhammed
News

Nigerian govt extends 50 percent discount for small, medium scale business

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...