All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Biafra: Nnamdi Kanu’s brother speaks on IPOB leader, appearance in Israel

Khad Muhammed
News

Plateau crisis: Community associations urge Gov. Lalong to review security architecture

Khad Muhammed
Crime

Biafra: Nnamdi Kanu to break silence after resurfacing in Jerusalem

Khad Muhammed
News

New minimum wage: FG speaks on paying Nigerian workers amounts similar...

Khad Muhammed
News

Flood traps Delta residents, cripples commercial activities

Khad Muhammed
News

Barcelona manager, Valverde speaks on Neymar’s return

Khad Muhammed
News

New minimum wage: Employee can’t fix figure for employer, accept what...

Khad Muhammed
News

NBC Threatens To Sanction AIT Over Fast-Rising, Govt-Critical Kakaaki Social

Khad Muhammed
News

FRSC gives update on recruitment exercise, reveals next stage

Khad Muhammed
News

We’ll Work With Relevant Agencies To Address Flooding In Bayelsa, Says...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...