All stories tagged :

Politics

Tsohon gwamna Shema ya ziyarci gwamna Dikko Radda

Sulaiman Saad
More

Fani-Kayode reacts to Buhari’s comment on IGP losing weight over insecurity

Khad Muhammed
Crime

How Do We Survive When Kidnapping Is The New Occupation? Buhari...

Khad Muhammed
More

El-Rufai reveals APC members Buhari must deal with before 2023 elections

Khad Muhammed
More

PDP speaks on Gov. Akeredolu dumping APC

Khad Muhammed
News

Imo Guber: Even dead people voted for Ihedioha, PDP – Okorocha’s...

Khad Muhammed
News

Imo: Okorocha speaks ahead of May 29 handover

Khad Muhammed
News

Appeal Court affirms Dapo Abiodun’s qualifications as Ogun governor-elect

Khad Muhammed
News

Ogun Tribunal: APM makes accusation against APC in petition to Court...

Khad Muhammed
News

Abia: Governor Ikpeazu planning to discredit me through media – Alex...

Khad Muhammed
News

Ezekwesili attacks Buhari over ‘losing weight’ comment on IGP

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...