All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
More

Eight injured as building collapses in Ibadan

Khad Muhammed
Crime

POS fraudster arrested in Ondo, exposes trick used against shop owners

Khad Muhammed
News

NASS approves N23.679bn for outgoing, new lawmakers, aides

Khad Muhammed
News

Plateau PDP crisis: Secondus’ delegation fails to save suspended chairman

Khad Muhammed
News

Four killed in Lagos train accident

Khad Muhammed
News

Senate passes 2019 budget

Khad Muhammed
News

Akwa Ibom Guber: Ekere’s legal team accuses INEC of frustrating inspection...

Khad Muhammed
News

Man United: Sam Allardyce kicks against Rio Ferdinand’s appointment, reveals best...

Khad Muhammed
More

FG makes clarification over release of Nigerian detained for alleged drug...

Khad Muhammed
News

Kanu meets diplomatic community in Germany, plans US meeting

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...