All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

Labour, govt meet over N30,000 minimum wage

Khad Muhammed
News

EPL: Rio Ferdinand holds talks with Woodward over Manchester United return

Khad Muhammed
News

Cameroonian refugees take over Nigerian communities

Khad Muhammed
Crime

Indian hemp dealer to die by hanging for killing bribe-seeking police...

Khad Muhammed
News

Ohanaeze vows to invoke gods against ‘enemies’ of Ndigbo

Khad Muhammed
News

EPL: How Solskjaer blasted Martial in front of Man Utd squad

Khad Muhammed
Education

Federal College of Agriculture shut over students’ protest

Khad Muhammed
News

Your act is idiotic – Gani Adams carpets Oba Akinruntan for...

Khad Muhammed
Crime

Police Explain How Gunmen Kidnapped UBEC Chairman, Daughter… Killed One, Injured Two

Khad Muhammed
News

Rivers APC accepts to work with Wike, gives governor conditions

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...