All stories tagged :

News

Al’ummomin Wudil Sun Zargi ’Yan Sanda Da Kona Gidaje Kan Rikicin...

Muhammadu Sabiu
News

NASS mace theft: Senator Misua attacks Omo-Agege over court decision

Khad Muhammed
Education

Crisis looms in Osun as Redeemer’s University, Muslim community clash over...

Khad Muhammed
News

May Day: FG reaffirms commitment to workers’ welfare

Khad Muhammed
Crime

Nigerian Newspapers: 10 things you need to know this Wednesday morning

Khad Muhammed
Crime

‘Where is Leah Sharibu?’ Nigerians Ask Buhari After Securing Zainab Aliyu’s...

Khad Muhammed
Crime

Plateau: Two killed, baby injured as gunmen storm Maiyanga

Khad Muhammed
News

Ogun Gov. hires 1,000 workers one month to end of tenure

Khad Muhammed
Crime

We Abduct Travellers Because Govt Stopped Paying Us Amnesty Allowances, Kidnappers...

Khad Muhammed
News

Are those who oppose borrowing ready for increased taxes?, Fashola asks

Khad Muhammed
Law

Okorocha sneaks into Abuja court over his certificate of return, shuns...

Khad Muhammed

Featured

Hausa

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Muhammadu Sabiu
Hausa

Iran Ta Kakkaɓo Jirgin Yaƙi Mara Matuƙi a Shiraz

Muhammadu Sabiu
Hausa

Atiku ya ziyarci Kwankwaso a gidansa dake Abuja

Sulaiman Saad
Hausa

Tinubu zai kai ziyarar jaje jihar Filato

Sulaiman Saad
Muhammadu Sabiu

An Kqshe Mutane 20, An kuma Sqce 30 A Harin Mafa...

Ƙungiyar kare haƙƙin ɗan’adam ta Amnesty International a Najeriya ta bayyana cewa an kashe mutane 20 tare da sace aƙalla wasu 30 a yankin Mafa da ke jihar Borno.A cewar ƙungiyar, waɗanda aka kashe a ranar Talata 31 ga watan Maris 2026, ƴan gudun hijira ne maza da mata...